شهید قرآنی :ولی الله توکلی

ولی

شهيد: ولي­ الله توكلي

تاريخ تولد: بيست­ و­ششم خرداد ۱۳۴۸

محل تولد: شهرستان اليگودرز

تاريخ شهادت: دوم بهمن ۱۳۶۴

محل شهادت: دربنديخان

زندگينامه

دانش­آموز ولي­ الله توكلي، فرزند حسين، بیست­و­ششم خردادماه هزاروسیصد وچهل و هشت، در شهرستان اليگودرز به دنيا آمد و در دامان پر مهرخانواده­اي مذهبي پرورش يافت. از همان ايام كودكي، همراه پدر راهي مسجد مي­شد و در مراسم مذهبي با نام امام حسين(ع) آشنا بود. در سن هفت سالگي وارد دبستان شد. آن مقطع را با موفقيت پشت سر گذاشت؛ البته دوران راهنمايي وي مصادف با اوج گيري جنگ تحميلي بود.

پيوسته به مراكز اعزام نيرو مراجعه مي­كرد؛ ولي به علت سن كم از اعزام وي خودداري مي­كردند؛ تا اين­كه بر اثر اين توجه به جبهه و آرزوي اعزام به مناطق عملياتي، از درس و مدرسه جدا شد و مدتي در مغازه پیش پدرش كار مي­كرد. در حالي­كه همچنان تمام هوش و حواسش به جبهه بود. سرانجام موفق گرديد در تاريخ سیزدهم مردادماه هزاروسیصدوشصت­وچهار، با راهيان فجر اعزام شد و در جبهه دربندیخان عراق، به رزم پرداخت؛ بالاخره در در دومین روز از بهمن ماه سال هزاروسیصدوشصت­وچهار، به آرزوي ديرينه خود رسيد و به خيل عاشقان و شهيدان پيوست. در گلزار شهداي اليگودرز به خاك سپرده شد. از خصوصيات اين شهيد، علاقۀ زياد به قرآن و نماز شب و شركت در مراسم عزاداري شركت بود. ديگران را نیز به شركت در اين كلاس­ها دعوت و تشويق مي­كرد. خلاصه! شهيد توكلي، فردي بسيار آبرومند و كم­آزار، متدّين و متعهد به اسلام بود و براي پدرومادرش، احترام زيادي قائل بود و هميشه سعي مي­كرد به احكام نوراني اسلام، عمل نمايد.

وصيت­نامه

خدايا تو مي­داني كه من سخت عاشق تو هستم. شوق ديدار و وصال ياران را دارم و به خون غلتيدن خویش را دوست دارم و عشق به شهادت در دلم آرزويي شده. دوست دارم كه به شهد شيرين شهادت نائل آمده و كامياب شوم. انقلاب اسلامي ايران، با پيروزي خود بر كفر و طاغوت پرچم صلابت اسلام را برافراشت و شعار مبارزه با ظلم و تباهي را سر لوحۀ اعمال خود قرار داد. به وجود آمدن اين جنگ، جهت نابودي اين انقلاب اسلامي و سركوب كردن آن، توطئه­ای بود از طرف استكبار. پدرم! شوق پنهاني خاصي مرا به اين جهاد كشانده است. مادرم! مادر خوبم! حلالم كن! اگر خدواند خواست و شهيد شدم، به بهترين وجه ممكن خدمت و زحمات شما را پاسخ گفته­ام كه هيچ پاسخي بهتر از اين نيست.

 برادران و خواهران خوبم! خدا را شاكر باشيد و صبر پيشه كنيد و امام را پيرو باشيد و دعاگوي ايشان باشید. رزمندگان عزیز! شما که در خط دفاع از اسلام و انقلاب گام برمی­داريد، از شما هم حلاليت مي­طلبم. با درود به رهبر كبير انقلاب، آرزوي طول عمر ايشان، آرزوي پيروزي رزمندگان در تمامي سنگرها.